Bize Ulaşın Bugün 29 Mayıs 2024 Çarşamba 14:49

Örnek Projelerimiz

 

SYDV Hizmetlerinin Standartlaştırılması
 
SYDV ‘na ihtiyaç sahibi ailelerin yanı sıra çok sayıda ihtiyaç sahibi olmayan ailenin de müracaat etmesi, ihtiyaç sahibi ailelere ulaşımı güçleştiriyordu. Hizmette daha hızlı ve şeffaf olabilmek amacıyla ilçemiz merkez ve köylerinde ikamet eden fakir ve muhtaç ailelere yardım ederek onlara devletimizin sıcak yüzünü göstermek için en küçük mezralara kadar ilçe sınırlarında alan taraması yapıldı. Muhtaçlık ve ihtiyaç durumuna göre A, B, C, D, kategorilerinde sınıflandırmalar yapılarak, Nizip Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yardıma muhtaç aileler için veri tabanı oluşturuldu. Veri tabanı periyodik olarak 3 ayda bir yapılan kontrollerle güncel tutulmaktadır.

A Grubunda, 390 hane bulunmaktadır. 1. derecede ihtiyaç sahibi aileler bu grupta yer alıp, her ay nakdi yardım alacaklardır. Sağlık ve yaş durumu nedeniyle çalışabilecek ferdi olmayan aileler A grubuna alınmıştır. Eşinden ayrılmış veya terk edilmiş durumda olup da çocukları nedeniyle çalışamayan bayanlar da bu guruba dâhil edildi. Adlarına banka şubesinde hesap açtırıldı ve böylece vâkıfa müracaatları olmaksızın düzenli yardım almaları sağlandı. Bu ailelere durumlarına göre her ay 100 ile 250 TL arasında yardım yapılmaktadır.

B Grubunda, 1390 hane bulunmaktadır. Sağlık ve yaş probleminden ziyade genelde işsiz olanlar ve 2022 yardımı alanlar bu grupta yer alıp, 3 ayda bir nakdi yardım almaktadırlar.

C Grubunda, 215 hane bulunmaktadır. Bu grupta yer alan aileler,  dini bayramlarda yılda 2 kez dağıtılan yardımlardan istifade etmektedirler. Gelirleri hayatlarını idame ettirmeye yetmeyen aileleri kapsamaktadır.

D Grubunda, 3950 hane bulunmaktadır. Bu grupta yer alan ailelere ise yılda bir defa kömür yardımı yapılmaktadır.